ZOO park Vyškov

Vyškovská zoologická zahrada je velmi oblíbeným turistickým cílem. Na rozdíl od jiných zahrad je zaměřena na chov původních, ale i dnes využívaných domácích a hospodářských zvířat. Jedná se o zvířata z celého světa, a tak i v této zahradě návštěvníci během několikahodinové prohlídky uvidí celou řadu exotických druhů.

 

Ke spatření jsou nejen zvířata evropská, ale také z Asie, Afriky či Jižní Ameriky. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na jaky domácí, velbloudy jednohrbé i dvouhrbé, ovce mongolské, kašmírské či angorské, vahumský skot-watussi, pštrosy, lamy, nandu, buvoly, zebu, gayaly, skot uherský, skotský a z dalších končin, z primátů pak lemury, hulmany a makaky, divoké i domácí kočky, koně fjordské a shirské, poníky, osly, papoušky, korely, bažanty, poštolky. Chloubou ZOO je hrabavá drůbež – různá plemena kura domácího, kropenky, vlašky, leghornky, hamburčanky, hedvábničky, a mnoho dalších plemen. Návštěvníci se setkají také s vodní drůbeží – kachnami, husami, labutěmi a pod. Vyškovská stálá expozice drůbeže předčí mnohou výstavu a to nejen rozsahem, pestrostí, ale i kvalitou zvířat, protože většinu z nich dodali špičkoví chovatelé z celé naší republiky. V ZOO je také velké množství plemen králíků, prasat a dalších zvířat a také dva druhy ryb – karasy a závojnatky (připomínající zlaté rybky z pohádek).

Oblíbenou atrakcí dětí je babiččin dvoreček, kde mohou v doprovodu svých dospělých průvodců přímo k domácím zvířatům. Nechybí samozřejmě moderní dětská hřiště s prolézačkami a houpačkami a další zázemí pro dětské i dospělé návštěvníky. Nejedna místní maminka např. na mateřské dovolené si proto opatří cenově dostupnou celoroční permanentku a ZOO volí ke každodenním procházkám se svými dětmi.

 

K ZOO také patří Dino park s maketami pravěkých zvířat. Do pravěku nás dopraví z vnitřního prostoru ZOO turistický vláček nebo autobus. Doprava je v ceně vstupného do ZOO. Dino park nelze navštívit samostatně.

 

Bližší podrobnosti o otevírací době a cenách vstupného zde.

 

Tip na výlet: Z Vyškova do Drahan (33,5 km) po červené turistické značce. Trasa na počátku prochází příměstskou oblastí Vyškova. V Rychtářově stojí za pozornost busta od Vincence Makovského na rodném domě orientalisty a cestovatele prof. dr. Aloise Musila (1868 – 1944). Je zde také farní kostel z r. 1783. Obec byla za války vysídlena a byla zde zřízena vojenská střelnice. Úsek z Rychtářova do Krásenska procházející malebným údolím potoka Malé Hané patří k nejhezčím v oblasti. Výlet je možno jej zakončit výstupem k televiznímu stožáru na Kojálu s dalekým výhledem. Další část prochází bezlesnou krajinou, místy s výhledy, ve výšce 550 – 600 m n. m. Výjimkou je malebný lesnatý úsek kolem Baldovce.

Kilometrovník: Vyškov (0 km) – Dědice (2 km) – Hamiltony 4,5 km – Lhota 6,5 km – Rychtářov 9,5 km – Hrádek, zříc. 11 km – Pod Hrádkem 12 km – Kuchlov, zříc. 13 km – Pod Rakovcem 17,5 km – Krásensko 20 km – Kulířov 21,5 km – Rozstání 24 km – Baldovec 26,5 km – U Bílého kříže 29 km – Otinoves 31 km – Drahany 33,5 km. (Závěrečný úsek mezi Baldovcem a Drahany je o víkendech bez veřejné dopravy, je nutné si zajistit odvoz po skončení výletu). Trasu je možno zkrátit a ukončit výlet podle naší kondice v některé z obcí na trase, např. v Rychtářově (9,5 km), Krásensku (20 km) nebo Rozstání (24 km).

Mapa výletu zde:

Integrovaný dopravní systém: Z Brna do Vyškova doporučuji použít vlak linky R7. Vydáte-li se na výlet podle našeho tipu, z Rychtářova zpět do Vyškova zajišťuje dopravu autobusová linka IDS č. 750, z Krásenska linka 167. Z Kulířova a Rozstání, příp. i Krásenska, rozc. se lze dostat autobusem č. 231 do Blanska, odtud vlakem linky č. S2 do Brna.
Doprava autem: Z Brna do Vyškova se lze dostat pohodlně po dálnici D1.  Délka trasy cca 34 km, doba jízdy cca 28 min.