ZOO Brno

Ideálním místem pro trávení volného času je pro mnoho rodin s dětmi brněnská ZOO. Zahrada po množství stavebních investic prokoukla do krásy, a nabízí množství nejen zvířat, ale také dalších aktivit a atrakcí, zejména pro děti. Děti zde naleznou dětská hřiště s prolézačkami a houpačkami, tabule, na kterých si mohou malovat křídou, interaktivní poznávací pomůcky, mohou se projet na koni, poznávat a pohladit domácí zvířectvo na skutečném hospodářském dvorečku, a další. Zahrada leží na kopci, proto zde pendluje turistický vláček mezi spodní a horní částí zahrady.

Počátek brněnské zoologické zahrady sahá do roku 1935, kdy byl ustaven Spolek pro zřízení zoologické zahrady v Brně. Po komplikacích, způsobených druhou světovou válkou, i společenskými a organizačními změnami po válce, byla pro vznik ZOO určena dnešní lokalita – Mniší hora. Slavnostně otevřena pro veřejnost byla 30. srpna 1953.

K 1.1.2011 zahrada pečuje o 322 chovaných druhů, v počtu 1888 jedinců. Je řádným členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a řádným členem Mezinárodní (světové) asociace zoologických zahrad a akvárií. (WAZA).

Podobně jako ostatní zoologické zahrady, které jsou členy výše uvedených institucí, i brněnská ZOO poskytuje dostatek odpočinku a relaxace svým návštěvníkům, umožňuje nenásilné získávání informací o přírodě a vzdělávání v oblasti její ochrany, vede zejména mládež k posilování kladného vztahu k ní. Chová vzácné a ohrožené druhy zvířat, a zabývá se výzkumem zaměřeným na záchranu těchto druhů žijících dosud ve volné přírodě.

 

Brněnská ZOO má bohatou kolekci fauny všech kontinentů. Z africké fauny chová zástupce šelem, kopytníků –  zebry, žirafy, dále opice, ptáky, plazy, nejrůznější asijské druhy šelem, kopytníků, papoušků i jiných skupin ptáků. Představitelem australské fauny je např. klokan rudokrký Bennettův. Z evropské fauny se setkáme se zástupci šelem, kopytníků a ptáků. Z jižní Ameriky ZOO chová několik druhů jihoamerických papoušků, ale i šelmy, kopytníky, plazy, ze severní Ameriky šelmy, kopytníky.

Na Mniší hoře dnes nalezneme moderních a architektonicky velmi zdařilá prostředí pro zvířata. Škaredé malé klece jsou minulostí. Naopak převládají expozice blízké skutečné přírodě. Postupné budování z ní vytvořilo jednu z nejkrásnějších ZOO v České republice. Novou expozicí je například Beringia. Představuje přírodu Kamčatky a Sibiře. Dominantním chovaným druhem v této expozici je od roku 2010 medvěd kamčatský. Komplex Beringia, zaměřený na zvířenu obou břehů Beringovy úžiny, zabírá celý západní svah Mniší hory. V rámci tohoto komplexu  byly již dříve vybudovány výběhy bobrů kanadských a vlků arktických.

Bližší informace o ZOO Brno (vstupné, otevírací doba) zde.

Tipy na výlet: Městská část Bystrc je vyhlášenou rekreační zónou v nejbližším okolí od centra Brna, a také východiskem mnoha značených turistických cest. Od zastávky MHD Zoologická zahrada lze několika různými trasami vyrazit například až na hrad Veveří (9 km). Nabídneme trasu nádhernými Podkomorskými lesy. Od lávky přes řeku u zastávky tramvaje se vydáme proti proudu řeky po žluté značce k hrázi přehrady (1,2 km). Vystoupáme po schodech nahoru na hráz a pokračujeme okolo lodního doku na Rakovec, rozc. (2,9 km).  Kočičím žlebem vystoupáme  do samého centra polesí zvaného podle povídky Viléma Mrštíka též Pohádka máje, k rozcestí u Ríšovy studánky (5,7 km). Odtud budeme pokračovat po modré značce Přírodním parkemPodkomorské lesy okolo hájenky Prádelna (8,0 km). Vystoupáme k hradu (9 km). Po prohlídce hradu se vrátíme asi 400 m dolů k silnici k zastávce autobusu linky č. 303 pod hradem Veveří, který nás po skončení výletu dopraví zpět do Bystrce. Mapa výletu.

Doprava MHD: Zastávka Zoologická zahrada, tramvaje č. 1, 3, 11, autobusy č. 50,52, 302, 303. Od zastávek MHD přejít po lávce přes řeku Svratku, a po ulici U zoologické zahrady se vydat vlevo asi 200 m k hlavnímu vchodu do ZOO.

Doprava autem: ZOO se nachází v městské části Bystrc, okolo hypermarketu OBI při výjezdu z Bystrce směrem do Kníniček a Kuřimi, po pravé straně ulice U zoologické zahrady.