Sloupsko-šošůvské jeskyně

V nejsevernější části Moravského krasu se nachází Sloupsko-šošůvské jeskyně. Ve vápenci středního devonu až spodního karbonu je vyhloubil Sloupský potok, který má ponor na konci poloslepého Sloupského údolí. Teče dál ve spodním patře. Objevuje se v Sloupské chodbě v největší české jeskyní – Amatérské, spojuje se s Bílou vodou, která přitéká jeskyněmi od Holštejnského propadání a jako říčka Punkva pokračuje dál přes dno propasti Macocha a Punkevní jeskyně, u kterých opět vyvěrá na povrch.

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největšími zpřístupněnými jeskyněmi v České republice. Tvoří je komplex dómů, chodeb a podzemních propastí, které spojují dvě jeskynní patra s krápníkovou výzdobou a výškovým rozdílem kolem 70 metrů. Návštěvní trasa prochází horním patrem. Navštěvníci si mohou zvolit jeden ze dvou prohlídkových okruhů. Krátký okruh o délce 890 metrů prochází sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede sloupskou i šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlně.

Důkladnější poznávání jeskyní, o jejichž existenci existovaly poznatky již na přelomu 16. a 17. stol., započalo v polovině 18. století. Propast, která nese jeho jméno, objevil matematik a fyzik Jan Antonín Nagel roku 1748. Jeskyně Eliščina byla objevena v roce 1879 a veřejnosti byla zpřístupněna v roce 1881. Zbývající část Sloupsko-šošůvských jeskyní byla postupně objevena v letech 1889-1915.

 

Provozní doba a ceny vstupného zde.

 

Na snímku: Sloupsko-šošůvské jeskyně, Eliščin dóm. Autor snímku: I. Pražák

 

Tip na výlet: Od Sloupsko-šošůvských jeskyní (0 km) je vhodné absolvovat pěkný 9 km výlet k jeskyni Balcarka. Vydáme se po červené zn. k obci Sloup (0,5 km). Odtud do Šošůvky (2 km), kde se pokocháme pěknou krasovou krajinou, a do Holštejna (4 km). Zde odbočíme po značce vpravo na zříceninu stejnojmenného hradu s výhledem. Od hradu sejdeme k ponoru Nová Rasovna říčky Bílá voda. Po červené značce pokračujeme okolo Kalvodova kříže do obce Ostrov (7,5 km) a k jeskyni Balcarka (9 km). Zde doproručuji zakončit výlet její prohlídkou. Krápníková výzdoba je jednou z nejkrásnějších z veřejnosti přístupných českých jeskyní.

 

Integrovaný dopravní systém: Z Brna do Blanska použijeme vlak linky č. S2. Z Blanska ke Sloupsko- šošůvským jeskyním nás dopraví autobus linky č. 233. Od jeskyně Balcarka zpět k vlaku do Blanska použijeme autobus linky č. 232.

 

Doprava autem: Z Brna na sever po silnici I/43 do Černé Hory. Zde na kruhovém objezdu doprava a po silnici 377 do obce Sloup, kde nás místní značení navede k parkovišti u vstupu do Sloupsko-šošůvských jeskyní.