Punkevní jeskyně

Rozsáhlý jeskyní komplex Punkevních jeskyní v severní části Moravského krasu, leží 7 km jižně od obce Sloup. Moravský kras je nejznámější a nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. Najdeme zde unikáty živé i neživé přírody, četné archeologické, paleontologické i kulturní památky. Krasové plošiny jsou rozřezány až 150 m hlubokými kaňony – žleby. Téměř 60 % území Moravského krasu pokrývají lesy. Je tvořen především vápenci středního devonu až spodního karbonu. Známe zde více než 1000 jeskyní. Pět z nich je zpřístupněno pro veřejnost.

Vstup do Punkevních jeskyní se nachází v Pustém žlebu, 2 km od informačního centra Skalní mlýn proti proudu říčky Punkvy. Jeskyně byly postupně objevovány v letech 1909-1933 výzkumnou skupinou pod vedením profesora Karla Absolona. Návštěvníci procházejí mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha. Hloubka propasti je 138 metrů, dno propasti má rozměry 174×76 metrů.

 

Po prohlídce dna jeskyně z vyhlídkové galerie, na kterou se návštěvníci dostanou během prohlídky Punkevní jeskyně, následuje plavba po ponorné říčce Punkvě. Součástí plavby je prohlídka Masarykova dómu, nejkrásnější prostory Punkevních jeskyní. Jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice – Amatérské jeskyně, jejich zdokumentovaná délka činí téměř 40 km.

Návštěvníci by si měli vstup do Punkevních jeskyní rezervovat s předstihem. V plné návštěvnické sezóně od května do září bývají některé termíny obsazeny i několik měsíců dopředu. Ústřední informační služba Skalní mlýn zajišťuje informační službu, rezervace vstupenek do jeskyní Moravského krasu, prodej vstupenek do Punkevních jeskyní a prodej jízdenek na silniční vláček a lanovku na Macochu.

Bližší informace o Punkevních jeskyních, cenách vstupného a otevírací době zde.

 

Tip na výlet: Moravský kras je doslova prošpikován nádhernými turistickými cíly. K heslu Punkevní jeskyně popisuji výlet ze Skalního mlýna, okolo Punkevní jeskyně a propasti Macocha, a dále přes vyhlídku Koňský spád ke Sloupsko-šošůvským jeskyním. Na Skalním mlýně si v ústředním předprodeji zakoupíme vstupenky do Punkevních jeskyní, případně, nechceme-li jít tento úsek pěšky, i jízdenku na turistický vláček a lanovku. Můžeme si také rezervovat lístky do Sloupsko-šošůvských jeskyní.
Ze Skalního mlýna (0 km) se vydáme asfaltovou cestou ke vchodu do Punkevních jeskyní (1,5 km). Po prohlídce jeskyně, dna propasti Macocha a plavbě na ponorné říčce Punkvě pokračujeme po asfaltové cestě Čertovou brankou k rozcestí Pod Salmovkou a odbočíme vpravo po červené značce Salmovou stezkou serpentinami k turistické chatě na Macoše u horního můstku (3 km). Po nahlédnutí do propasti se podíváme na rozcestník, a vydáme se po žluté značce klesáním okolo dolního můstku k vyhlídce Koňský spád (4 km). Místo je pojmenováno po tragické události z 19. století, kdy se zde z vysoké skalní stěny zřítil do Pustého žlebu koňský povoz. Pokračujeme k závrtu Dolina (5 km) do údolí k rozcestí s červenou U dubu (7 km). Obě značky společně nás už pak dovedou kolem jeskyně Kůlna ke vchodu do Sloupsko-Šošůvských jeskyní (8 km) a do obce Sloup (8,5 km). Ke kilometráži připočítáme kilometry, které nachodíme při prohlídce jeskyní (800 m v Punkevních, a 890 m nebo delší okruh 1760 m ve Sloupsko-šošůvských jeskyních). Mapa výletu.

 

Integrovaný dopravní systém: Z Brna do Blanska použijeme vlak linky č. S2. Od nádraží v Blansku ke Skalnímu mlýnu použijeme autobus linky č. 226. Autobus jezdí o víkendech v sezóně od dubna do září. Ze Sloupu k vlaku do Blanska jezdí linka č. 233.