Nejslavnější ulice Ameriky: Znáte tajemství luxusní 5. Avenue nebo Wall Street?

I cesta může být cílem. Toto tvrzení jednoznačně platí pro nejslavnější ulice světa. Vždyť už jen procházka po nich – od jedné atrakce k druhé – je zážitek. Pokud se tedy nerozhodnete pro procházku po slavné divadelní ulici, která měří 53 kilometrů. Víte, která to je? Pojďte se s námi projít po nejslavnějších ulicích Spojených států.

Pro to, abyste nasáli atmosféru místa, nemusíte chodit do muzeí, paláců, historických budov … Nejvíce toho „nasajete“ přímo v ulicích. Plánujete návštěvu slavných amerických měst? Kupte si v pouličním stánku pizzu s vysokým těstem, zakousněte se do ní a vychutnejte si – její chuť i atmosféru kolem vás.

Zde jsou – nejslavnější ulice Spojených států:

Nekonečná Broadway
„Chodit po Broadwayi hladový sem a tam“ – to je pořádně tvrdá řehole. Vždyť tato divadelní ulice měří celých 53 kilometrů! Její nejslavnější úsek leží v okolí Times Square na Manhattanu, tady je na poměrně malém prostoru rozesetých více než 50 velkých divadel (a množství malých). Do sedadel se v nich každý rok zaboří asi 12 milionů turistů – divadla na Broadwayi, to je pojem mezi laiky i odborníky.

Broadway vznikla již v 17. století na místě původní indiánské cesty a jako jedna z mála ulic v New Yorku, respektive na Manhattanu, nectí pravoúhlý systém ulic. Na dolním Manhattanu, kde končí, ji přezdívají „divadlo Ameriky“, její severní konec kousek od předměstí Sleepy Hollow už však jen velmi vzdáleně připomíná honosnou třídu na Manhattanu. A poznámka pro řidiče – Broadway je jednosměrná.

Exkluzivní 5. Avenue
Je půlicí čárou mezi východní a západní částí Manhattanu a podle časopisu Forbes od roku 2008 nejnákladnější ulicí planety. Vůbec nejexkluzivnější kousek od 49. po 60. ulici je obsypán obchody těch nejluxusnějších značek. Chtěli byste kabelku od Vuittona? Nebo snad Hermés šátek? Šatičky od Prady? Na „Páté“ seženete všechno.

Stejně jako Broadway je i Pátá Avenue jednosměrná (od 135. ulice) a měří 10 kilometrů. Její „začátek“ je na 143. ulici v Harlemu, „konec“ leží na Washington Square přímo pod zdejším „vítězným“ obloukem. Od 82. do 105. ulice je „Pátá“ překřtěná na muzejní míli – na 1600 metrech je naskládaných desítka slavných muzejních institucí.

Klikatá Lombard Street
Příliš si jako řidič nevěříte? Pak se při toulkách San Franciscem vyhněte Lombard Street, konkrétně úseku na „Ruskem kopci“. Na 180 metrech se ulice hned osmkrát zatočí a i zkušený řidič má co dělat, aby vůz udržel pod kontrolou.

Ne nadarmo je v horní části této jednosměrné ulice cedule doporučující maximální rychlost 8 kilometrů za hodinu. Lepší je postavit se s fotoaparátem pod slavnou „klikatici“ a zachytit co nejlepší záběr. Mimochodem, obhospodařované záhony v zatáčkách červeně dlážděné cesty k tomu přímo vybízejí.

 
Holywood timthumb

Hvězdný Hollywood Boulevard
Trochu hvězdného prachu můžete pochytat na losangeleském Hollywood Boulevard. Nejenže zde stojí Dolby Theatre, kde se každoročně předávají sošky Oscarů, ale leží na něm i slavný Hollywoodský chodník slávy.

Ten vznikl již v roce 1958 a dnes je pořádně dlouhý – jeho součástí je totiž více než 2500 hvězd – slavných osobností ze světa filmu, hudby, divadla, ale i neexistujících postav. Jako první z této kategorie byl oceněn animovaný Mickey Mouse. Těžko však říci, zda platil, stejně jako ostatní hvězdy, 25 tisíc dolarů za uspořádání slavnostního ceremoniálu.

Bohatá Wall Street
Wall Street je synonymem síly peněz, je srdcem světové ekonomiky, středobodem velkých obchodů. A když sem dorazíte se svými představami, živě vás možná zklame. Ne příliš široká ulice, kde je více turistů než ostřílených obchodníky…

Zkuste však zvednout oči a podívat se nahoru! Vysoké budovy bankovních i nebankovních institucí mají nádherné průčelí a rostou do nebe! Krásné je klasické průčelí americké burzy, svůj půvab má i průčelí budovy The Trump Building, která je tak bohatě zdobená, až se člověku zdá, že si její majitel honosností léčí komplexy. Zklamání z Wall Street?

Neonový Strip
Bulvár Strip je hlavní tepnou Las Vegas, tepnou, která nikdy neusíná, kde neustále blikají tisíce a tisíce neonů. Tuto sedm kilometrů dlouhou ulici podle nejběžnější definice na jedné straně ohraničuje věž Stratosphere (s adrenalinovými atrakcemi na vrcholu) a na straně druhé legendární hotel Luxor.

Prosklená černá pyramida ukrývá 4000 pokojů – což ji řadí na 7. místo v žebříčku největších hotelů planety. Mimochodem, 18 z 25 největších hotelů světa leží právě ve Vegas. A tak vlastně není divu, že jen na Stripe je 62 tisíc hotelových pokojů.

Na rozdíl od jiných slavných ulic se však turisté po této tepně hazardu nepohybují pěšky, ale taxíky, nebo speciálními „shuttlebusmi“ mezi hotely.

Poznejte New York!: Vydejte se s ESO travel do nejslavnějšího města planety. Podzimní New York je krásný! Připravili jsme pro vás krátký, ale o to intenzivnější poznávací zájezd do New Yorku. Vystoupíme na nejslavnější vyhlídky, projdeme se ulicemi, ve kterých se psaly dějiny.

Socha Svobody, Brooklyn Bridge, Empire State Building, Wall Street, 5. Avenue, Central Park … Postarají se o vás zkušení průvodci a bydlet budete v srdci Manhattanu. Jako dárek od nás dostanete plavbu k soše Svobody a vstupenku na Empire State Building. Poslední podzimní termín s příjemnou slevou!

Nejslavnější cesty Ameriky: Vydejte se na jízdu po nejznámější silnici Ameriky – po slavné Route 66, která vede napříč Spojenými státy a táhne se vedle těch nejslavnějších místech severoamerického kontinentu. Vezmeme vás na ni prostřednictvím našeho článku na portálu Cestovinky.cz, kde najdete vyprávění io dalších destinacích, do kterých jezdí cestovní kancelář ESO travel.

Vydejte se do Las Vegas! Na týden do Las Vegas, města hříchu, kasin, hazardu a rychlých svateb. Vyberte si některý z ikonických hotelů, ve kterém strávíte nezapomenutelnou dovolenou v USA. V rámci fakultativních výletů se můžete vydat i do Grand Canyonu, Údolí smrti nebo k pověstné přehradě Hoover Dam. Program je jen na vás!