Macocha

Macocha – nejznámější propast na Moravě a patrně i ve střední Evropě, se nachází v severní části CHKO Moravský kras, cca 7 km jižně od obce Sloup. Vznikla destrukcí skalního předělu dna stropu rozsáhlé jeskyně. Ponorná říčka Punkva, která protéká dnem propasti, vzniká soutokem celé řady ponorných vodotečí, které protékají na území vápenců od severu a východu a spojují se v komplexu jeskyně Amatérské (délka jejích dosud známých chodeb je přes 30 km). Jedinečné seskupení překrásných krasových jevů umožňuje spojit prohlídku Punkevní jeskyně, plavbu na říčce Punkvě a prohlídku propasti jak z jejího dna, tak z horního okraje v jeden celodenní výlet. Zdatnější turisté mohou jako bonus zvládnout navíc i prohlídku Kateřinské jeskyně.

 

CHKO Moravský kras byla vyhlášena v roce 1956 a v současné době má rozlohu 92 km2. Je druhou nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Moravský kras je z téměř 60% pokryt lesy, převážně listnatými. Nejcennější části území chráněné krajinné oblasti jsou chráněny v 11 přírodních rezervacích, ve 4 národních přírodních rezervacích a 2 národních přírodních památkách. Na území Moravského krasu je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní, z nichž jen 5 je zpřístupněno veřejnosti.

Propast byla podrobena zkoumání již před téměř třemi stoletími. První písemná zmínka o sestupu člověka do Macochy pochází z roku 1723, kdy se do propasti nechal spustit mnich minoritského kláštera v Brně Lazarus Schoper.

 

Turisté se mohou pokochat výhledy do propasti celkem ze tří míst. Nejdříve z výšky 138 metrů z horního můstku u turistické chaty, vybudované r. 1895 Klubem brněnských turistů, níže pak ve výšce 90 metrů z dolního můstku ve stěně propasti. Třetí pohled se jim naskytne téměř na dně propasti z prohlídkové trasy Punkevní jeskyně.
K názvu propasti se vztahuje báchorka, podle všeho založená na skutečné události. Místní vesničan ovdověl a zůstal sám s malým synkem. Jak už to bývá, jednoho dne si domů přivedl ženu. Její nenávist vůči nevlastnímu synkovi postupně nabyla takových rozměrů, že jej jednoho dne rozhodla vylákat jej do lesa k propasti a shodila ho do ní. Chlapec však měl veliké štěstí. Zachytil se větve pod okrajem propasti, kde jej posléze dobří lidé našli a vytáhli. Když jim chlapec vypověděl, jak se událost seběhla, shodili do propasti macechu.
Tip na výlet: Naučná stezka Macocha je jednou ze 7 naučných stezek, které jsou vybudovány v chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Stezka začíná u Skalního mlýna a vede Suchým žlebem ke Kateřinské jeskyni. Odtud pokračuje po Křenkově stezce směrem k propasti Macocha. Zde je odbočka k vyhlídce Koňský spád. Od Macochy vede stezka dále do Pustého žlebu, kam se návštěník CHKO dostane Salmovou stezkou. Stezka pokračuje kolem Čertovy branky a Punkevních jeskyní a končí u svého počátečního bodu na Skalním mlýně. Délka trasy je 6 km, stezka má 13 zastávek. Popis naučné stezky. Turistická mapa. Doporučuje se rezervovat vstupenky do Punkevních jeskyní předem, v  předprodeji vstupenek Skalní mlýn.

Integrovaný dopravní systém: Z Brna do Blanska použijeme vlak linky č. S2. Od nádraží v Blansku ke Skalnímu mlýnu použijeme autobus linky č. 226. Autobus jezdí o víkendech v sezóně od dubna do září.

 

Doprava autem: Autem se ke Skalnímu mlýnu dostaneme po silnici I/43 do Lipůvky, zde na kruhovém objezdu vpravo směr Blansko. Na začátku Blanska odbočíme vpravo na silnici 379 směr Lažánky, v Arnoštově odbočíme na rozcestí vlevo ke Skalnímu mlýnu.  Zde odstavíme auto na záchytném parkovišti. Cesty v oblasti krasových údolí (žlebů) jsou pro motorová vozidla uzavřeny. Placené parkoviště pro Punkevní jeskyně je na Skalním mlýně (otevřeno celoročně). Od Skalního Mlýna k Punkevním jeskyním můžete jít buď pěšky (asi 2 km) nebo se svézt silničním vláčkem. Od propasti Macocha k Punkevním jeskyním jezdí lanovka nebo můžete jít rovněž pěšky po turistické cestě asi 1,5 km. V zimním období doporučuji využít parkoviště na Skalním Mlýně (lanovka bývá v tomto období mimo provoz).