Koupaliště Riviéra v Brně

Riviéra v Pisárkách patří k oblíbeným místům Brňanů k rekreaci.  Areál, který je skvěle architektonicky zasazen do původní přírody, nabízí dostatek travnatých ploch. Bazény koupaliště jsou postaveny jako kaskády betonového koryta v původním meandru řeky Svratky, a jsou rozděleny na tři části.

První částí je brouzdaliště, ve kterém voda kaskádovitě stéká přes početné přelivné hrany do dětského bazénu. Tato část má délku 101 m, průměrnou šířku 20 m. Hloubka v dětském brouzdališti je po kotníky, v nižších stupních kaskády 40 cm, v dětském bazénu 60 cm.

Druhá část bazénu, která má podobu mírné říční zátoky, je určena pro plavce. Přístup do vody je zachován z břehu po betonových průběžných stupních. Dno bazénu je nečleněné ve spádu. Délka této části je cca 138 m, průměrná šířka 17 m, nejmenší hloubka 100 cm, nejvyšší 170 cm.

Třetí část je rovněž určena pro plavce. Její hloubka se pohybuje od 170 cm do 210 cm. Je zde i možnost vytyčení šesti plaveckých drah délky 50 m. Délka je 139 m, průměrná šířka 17 m.

Břehy celého říčního bazénu jsou řešeny ve dvou až třech úrovních formou betonových stupňů dostatečné šířky, které slouží pro opalování a odpočinek. Celková délka bazénů je 378 metrů. Pro přecházení návštěvníků z jednoho břehu na druhý slouží nad bazény dvě pohodlné lávky.

V areálu nalezneme kurty pro plážový volejbal a plážový tenis, dětské hřiště, nafukovací hrady a trampolíny pro děti a dostatek občerstvovacích stánků. Návštěvníci se mohou převlékat v šatnách s toaletami a sprchami.

Dosud objasněná historie brněnské Riviéry sahá do roku 1815, kdy ve starých mapách nalezneme zakreslenu klasicistní budovu lázní. Les v okolí dnešní Libušiny třídy směrem do Kohoutovic se nazýval Schreywald, a již v té době plnil rekreační funkci. K vycházkám jej využívalo mnoho Brňanů.    V sousedství Riviery vyrostla v l. 1869 – 1872, podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwry úpravna vody v Pisárkách.  V letech 1926-28 bylo v Pisárkách vybudováno Zemské výstaviště. Koncem šedesátých let a v sedmdesátých letech 20.století obkroužila výstaviště komunikace, která přivedla do prostoru mezi výstavištěm a Riviérou dopravní zátěž. V období 1945 až 1989 Riviéra sloužila jako Park kultury a oddechu. Konaly se zde mnohé koncerty a společenské akce. Ostatně, ke koncertům je po roce 2003 využíván areál Riviéry opět. Vodohospodářské a krajinné zásahy na řece Svratce vedly k napřímení oblouku řeky, a pod Riviérou zůstalo slepé rameno, které se stalo zajímavým pro architekty. Ti v roce 1984 vypracovali projekt dnešního koupaliště. Koupaliště bylo realizováno na sklonku socialismu v tehdejším Československu. Pro tuto dobu obecně byly typické poruchy v tzv. dodavatelsko-odběratelských vztazích, což kvalitu výstavby nutně poznamenalo. Použité tuzemské technologie odpovídaly tehdejším možnostem dodavatelů. V roce 1991 bylo koupaliště uvedeno do provozu. Po neuvážené privatizaci v roce 1993, a jen po pouhých dvou letech provozu je koupaliště na 10 let uzavřeno a rychle zchátralo. Po navrácení do majetku města je v letech 2003 až 2007 provedena postupná rekonstrukce a modernizace celého díla.

Přístup do areálu je od parkoviště na ulici Bauerova za výstavištěm. Oblíbený přístup pro pěší a cyklisty, kteří budou přicházet po pravém břehu Svratky od pavilónu Anthropos je také lávkou přes řeku u splavu. Tento přístup mohou použít také návštěvníci přicházející pěšky nebo na kole údolím Čertíku od Kampusu v Bohunicích, nebo proti proudu řeky ulicí Kamennou od Nemocnice Milosrdných bratří.

Informace o vstupném a provozní době.


Foto:
 Riviéra v Brně – Pisárkách, autor: Štefan Friča

 

Tipy na výlet:


Veřejná hromadná doprava: Riviéra má vynikající dopravní spojení. Zastavují zde, nebo poblíž, všechny páteřní, okružní i tangenciální linky MHD. U hlavní brány koupaliště zastavují autobusy linek 44, 84, 405 a 406, zastávka Riviéra. Do Pisárek se také lze dostat tramvají číslo 1, trolejbusy č. 25, 26, nebo autobusem č. 52 (zastávka Pisárky). K hlavní bráně koupaliště je to odtud asi 400 metrů.

Autem:  Brňanům není třeba radit, Riviéra leží na velkém městském okruhu v ulici Bauerova 7. Mimobrněnským stačí poradit, aby v Brně sledovali značení k výstavišti. Pokud ovšem přijedete po dálnici D1, je příjezd k Riviéře nejjednodušší. Opusťe ji přivaděčem Brno-západ, pokračujte asi 1,5 km do pisáreckého tunelu. Dopravní značení Vás z tunelu navede k parkovištím za výstavištěm. Ta jsou naproti Riviéře.