Festival muzejních nocí

Již po sedmé přicházejí ve dnech 14. 5. až 11. 6. 2011 česká a moravská muzea opět s nabídkou festivalu muzejních nocí. Muzejní noc je akce, při níž jsou muzea, galerie a památkové objekty otevřeny déle než obvykle (někdy i přes půlnoc) a vstupné do nich je snížené, nebo úplně zdarma. Organizátoři muzejních nocí se tak snaží vzbudit v řadách široké veřejnosti zájem o muzea a podobné instituce. Muzejní noci bývají doprovázeny posilovou a kyvadlovou dopravou, která bývá rovněž zdarma.

První ročník akce proběhl v roce 1997 v Berlíně. V České republice se první muzejní noci ujalo v r. 2004 Národní muzeum v Praze, které zorganizovalo Pražskou muzejní noc. O rok později se v Česku festivalu zúčastnilo 73 měst a 100 institucí, v loňském roce se již jednalo o 122 měst a 217 muzeí a galerií.

V r. 2005 se první muzejní noc uskutečnila také na jižní Moravě. Do akce se zapojilo Muzeum města Brna, Muzeum Brněnska, Moravské zemské muzeum, Moravská galerie a některé další instituce. Muzea a galerie nabídla koncerty, divadelní a taneční představení, performance, ukázky řemesel, ochutnávky dobových jídel, soutěže a kvizy pro děti i dospělé, workshopy, přednášky, videoprojekce, besedy s vystavujícími autory, módní přehlídky, komentované prohlídky v dobových kostýmech, zajímavosti ze „zákulisí“ muzea, prezentace běžně nevystavených exponátů.

Čtenář může získat přehled o zapojených muzeích a galeriích a termínech muzejní noci 2011 na jižní Moravě, i v celé republice, na stránkách Asociace muzeí a galerií, případně též na stránkách Brněnské muzejní noci.