Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity

Oblíbeným místem návštěv Brňanů s rodinami je botanická zahrada Mendelovy univerzity v Brně. Zejména sbírka orchidejí je považována za jedinečnou a jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Laskavý čtenář promine, že jsem si dovolil navýsost vědecké univerzitní pracoviště zařadit mezi muzea a galerie. Dovolil jsem si tuto pošetilost z důvodu, že se jedná o cílevědomě tvořenou sbírku orchidejí, uchovávanou pro příští generace, a zpřístupňovanou široké veřejnosti.

Sbírku orchidejí byla založena v r. 1967. Nyní je již ve sbírce soustředěno 4 000 taxonů tropických orchidejí, které pochází zejména z oblastí Střední a Jižní Ameriky, jihovýchodní Asie, Afriky (zejména Madagaskaru), Austrálie a Nové Guiney. Orchideje jsou umístěny ve čtyřech sklenících v horní části botanické zahrady (cca 800m2). Zaměstnanci univerzity sbírku botanických druhů orchidejí průběžně kompletují , udržují a rozšiřují. Zaměření se soustředí především na rody Paphiopedilum, Dendrobium, Bulbophyllum, Stanhopea, Phalaenopsis. Součástí sbírky je také genofond hybridů komerčně zajímavých rodů Cattleya, Laelia, Brassavola, Cymbidium, Oncidium aj.

Od roku 1970 pracuje laboratoř pro množení orchidejí metodou in-vitro. Laboratoř slouží jako genobanka a je zde umístěno cca 1 000 taxonů v kultuře in-vitro. Sbírka orchidejí je využívána studenty a učiteli MU pro výuku a výzkum v tomto oboru pěstování a množení rostlin.

V botanické zahradě a arboretu se návštěvník pokochá i sbírkou dřevin, zahrnující četné domácí i introdukované taxony, a sbírkou bylin a trvalek, která obsahuje rostliny Středomoří, Severní Ameriky, Východní Asie, rostliny jižní polokoule, rostliny Kavkazu a Střední Asie a rostliny autochtonní v České republice. Ty tvoří základ porostů v expozici stepi jihovýchodní Evropy a také jsou vysazeny v botanickém systému. Jedná se především o druhy lučních porostů teplejších oblastí.

Pro veřejnost jsou sbírky přístupné po celý rok v pracovní době, po zaplacení vstupného. V době konání výstav v botanické zahradě jsou sbírky přístupné i ve dnech pracovního klidu.

Tip na výlet: Využijeme toho, že se nacházíme na severu města, který je obklopen nádhernými listnatými lesy. Z množství výletů, které se nabízí, navrhuji Lesnickou naučnou stezku. Naučná stezka, otevřená v roce 1972 a dlouhá 7,2 km informuje prostřednictvím 30 informačních panelů o lesních dřevinách a jejich pěstování, o zvěři a myslivosti. Trasa začíná v Soběšicích, zast. MHD Klarisky (0 km), můžeme také vystoupit a začít výlet o 300 m dále až na zastávce MHD Malinová na konci Soběšic. Trasa vede téměř po vrstevnici. Trasa nás přivede k Panské louce (5 km) a k zastávce MHD U jezírka (7,5 km). Podle turistické mapy a svých sil se můžeme rozhodnout pokračovat po značce dále k rozcestí Pod kněží horou a odtud různými trasami k různým zastávkám MHD, nebo zde výlet ukončit a dopravit se městskou dopravou zpět do Brna.

Integrovaný dopravní systém: Ke vchodu botanické zahrady (zastávka Bieblova) nás přivezou z centra města tramvaje linky č. 9, 11, nebo ze sídliště Lesná autobusy č.66 . Pokud se rozhodneme absolvovat výlet podle našeho tipu, od arboreta na Lesnou použijeme autobus č. 66, do Soběšic se můžeme dopravit autobusem linky č.57 . Po skončení výletu se zpět do Brna dostaneme autobusy č. 43 nebo 57 .

Doprava autem: Dobrým orientačním bodem pro motoristy jsou husovické tunely na velkém městském okruhu. Při jízdě od Židenic a Husovic sledovat značení Svitavy, po průjezdu tunelem odbočit vpravo do ulice Křižíkovy a vzápětí vlevo na nájezd na  tř. Gen. Píky.  Při jízdě od Králova Pole sledovat značení Olomouc, a ještě před husovickými tunely odbočit z ulice Porgesovy vpravo na nájezd k tř. Gen. Píky. Je třeba zvolit správný nájezd směr Černá Pole (nikoliv Lesná).